Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Czy miejska biblioteka publiczna jako instytucja kultury ma obowiązek opracowania i wprowadzenia procedur w tym zakresie. Jeżeli tak, kto w naszej placówce powinien być odpowiedzialny za wprowadzenie procedur takich jak: zasady i procedura podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, procedury i osoby odpowiedzialne do składania zawiadomień o podej...
Regulamin wynagradzania, ze względu na liczbę zatrudnionych osób, nie będzie konieczny w wielu bibliotekach to i tak warto rozważyć jego wprowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że zapewni on klarowność zasad wynagradzania pracowników. Dla dyrektora będzie formą zabezpieczenia w przypadku oskarżeń np. o dyskryminację płacową, a dla pracowników narzędziem do uzyskania niezbędnych informacji.
Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Nauczyciel zdecydował się, że od 1 września 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2025 r. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy możemy tak postąpić?...
Dyrektor gminnej biblioteki publicznej prowadzonej przez urząd gminy odchodzi na emeryturę. Na jego miejsce nie ma chętnego pracownika do pracy, a poza nim w bibliotece zatrudniona jest tylko pani do sprzątania. Kto w takim przypadku jest z mocy prawa upoważniony do podpisywania dokumentacji po odejściu dyrektora na emeryturę do czasu zatrudnienia nowego dyrektora?
Lektura „Katechizmu biblioteki” dostarczyła mi dużo informacji na temat organizacji bibliotek na przełomie XIX/XX w. i przekonała mnie, że wykonuję pracę, która ma za sobą wiele lat budowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dzielę się z Czytelnikami Nowoczesnej biblioteki swoimi spostrzeżeniami po przeczytaniu katechizmu.
Od 15 lutego 2024 r. przeważająca część instytucji kultury musi opracować i wdrożyć dokument w postaci standardów ochrony małoletnich. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy. Dotyczy to również tych bibliotek, które prowadzą zajęcia (lekcje) dla dzieci – stale, regularnie bądź tylko okazjonalnie. Sprawdź szczegóły.