Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to książka, która od lat zachwyca czytelników na całym świecie. Pełna przygód, magii i niezwykłych postaci, stanowi doskonałą inspirację do organizowania konkursów czytelniczych. Jakie wyzwania można przygotować dla uczestników? Jak sprawić, by zabawa z książką stała się prawdziwą literacką przygodą? Proponujemy Twoim Czytelnikom konkurs czytelniczy, który pobudzi wyobraźnię i zachęci...
Współczesne biblioteki nie są już tylko miejscem przechowywania książek, ale centrami wiedzy, kultury i spotkań społecznych. W dobie cyfryzacji i szerokiego dostępu do zasobów online coraz częściej pojawia się pytanie – czy czytelnia nadal jest istotnym elementem przestrzeni bibliotecznej? Czy warto w nią inwestować, czy może to już relikt minionych czasów, kiedy dostęp do książek był znacznie bardziej ograniczony? P...
Przyjaźń to motyw, który pojawia się w wielu książkach dla dzieci i młodzieży. Warto wykorzystać ten fakt i w trakcie obchodów Dnia Przyjaciela (9 czerwca) czy Międzynarodowego Dnia Przyjaźni (30 lipca) przygotować konkurs na podstawie jednej z książek, w których dominuje ta wartość. Bez wątpienia taką książką jest Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Zorganizuj z pomocą Nowoczesnej biblioteki 3.0 inspir...
W działalności biblioteki szkolnej skoncentrowanej na grupie przedszkolnej głównym liderem powinien być oczywiście nauczyciel bibliotekarz. Nie oznacza to jednak, że cała inicjatywa związana z przygotowaniem i realizacją zajęć w grupach przedszkolnych powinna pochodzić wyłącznie od niego. Wręcz przeciwnie powinien podjąć takie działania, aby do przygotowania i opracowania takich zajęć zaangażować uczniów szkoły. Spra...
Wykorzystanie kolorowanek jest bardzo częstą praktyką wśród bibliotekarzy. To stosunkowo prosty sposób na uatrakcyjnienie zajęć. I nie służy wyłącznie do wypełnienia czasu. Wręcz przeciwnie. Kolorowanki to doskonały sposób na zorganizowanie całych zajęć dla różnych grup wiekowych. Jeśli masz wątpliwości, czy to wartościowy sposób spędzania czasu, przekonaj się sam.
Ranking na najciekawszą książkę, najbardziej popularną, najlepszą książkę przygodową, popularnonaukową, podróżniczą, przyrodniczą. W zasadzie w tej i w każdej innej kategorii znajdzie się ktoś, kto będzie chciał sklasyfikować powstające dzieła literatury. Nie ma się co dziwić takiemu działaniu. Niesie to ze sobą bowiem wymierne korzyści przede wszystkim dla wydawców, którzy dzięki temu mogą podnosić swoje zyski.
Niezwykle zajmujące dla dzieci są te książki, z których bohaterami mogą się oni utożsamiać. Niewątpliwie jedną z takich postaci jest mała dziewczynka o imieniu Ania, która pewnego dnia pojawiła się w domu państwa Cuthbert’ów na Zielonym Wzgórzu. Oto gotowy konkurs czytelniczy do wykorzystania zarówno w bibliotece szkolnej, jak i publicznej.
Nawiązywanie partnerstw w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności bibliotek. Związane jest to z większymi wydatkami na organizację różnych wydarzeń oraz niewystarczającymi dotacjami. Bibliotekarze muszą więc poszukiwać sojuszników dla bibliotecznych inicjatyw w lokalnej przestrzeni miejskiej.
Konkursy czytelnicze są doskonałą okazją do promowania czytelnictwa i wychowywania kolejnych pokoleń aktywnych użytkowników bibliotek. Poniżej znajdziesz gotowy konkurs poświęcony jednej z najpopularniejszych książek dla młodych czytelników, a mianowicie Dzieci z Bullerbyn autorstwa Astrid Lindgren.
Biblioteka publiczna i szkoła to instytucje, których działalność pokrywa się w wielu miejscach. Dlatego też planując współpracę ze szkołami, powinniśmy patrzeć przez pryzmat wzajemnego uzupełniania swoich ról, a nie tworzenia całkowicie odrębnej oferty. Sprawdź, co można zrobić, aby ta współpraca wyglądała dobrze, by wszyscy zainteresowani mogli czerpać z niej to, co najlepsze.