Logo strony

Czy wynagrodzenia bibliotekarzy mogę się znacząco różnić od siebie

Maciej KarpińskiMaciej Karpiński
04.10.2024
Aktualny

Dwie z zatrudnionych bibliotekarek mają znacząco wyższą podstawę uposażenia. Podwyżki w trakcie okresu zatrudnienia nie wynikały ze zmiany zakresu obowiązków. Jak rozwiązać problem, kiedy osoba rezygnuje z udzielonych jej uprawnień, które z kolei nie powodowały zmiany w uposażeniu. Czy można obniżyć bibliotekarce wynagrodzenie?

Można rozważyć wypowiedzenie dotychczasowych warunków płacy (obniżenie wynagrodzenia) pracownikowi, który bez dostatecznego uzasadnienia zarabia znacznie więcej niż pracownicy wykonujący pracę w porównywalnej ilości i o porównywalnej wartości.

Jak wynika z treści pytania, wysokości wynagrodzeń dwóch pracowników znacznie różnią się (są wyższe) od wynagrodzeń innych pracowników zaliczonych do tej samej kategorii zaszeregowania. Ponadto przyznawane pracownikom podwyżki wynagrodzeń nie wiązały się ze zmianą zakresu obowiązków. Jako problem wskazano w pytaniu rezygnację przez pracownika z udzielonych mu uprawnień, które nie powodowały zmiany w uposażeniu – czy istnieje przepis pozwalający zmienić podstawę (obniżyć wynagrodzenie).

Jeśli pracownikowi powierzono określone obowiązki i związane z nimi uprawnienia, a pracownik je przyjął, to rezygnacja z wykonywania przez pracownika tych obowiązków i uprawnień nie jest jednostronną decyzją pracownika, lecz musi na nią wyrazić zgodę pracodawca. W przeciwnym przypadku, niewykonywanie przydzielonych obowiązków należy traktować – w świetle art. 100§ 1 Kodeksu pracy – jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Ważne
Ważne

Niezależnie od tego, pracodawca może uznać, że wynagrodzenie ustalone dla pracownika nie jest adekwatne do ilości i jakości świadczonej przez pracownika pracy, i zasadne jest obniżenie tego wynagrodzenia, szczególnie jeśli pracownicy na podobnych stanowiskach pracy zarabiają mniej. Można się tu powołać na art. 18 3c§ 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. W art. 18 3c§ 3 Kodeksu pracy wyjaśniono, że pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

W związku z tym, można rozważyć wypowiedzenie dotychczasowych warunków płacy (obniżenie wynagrodzenia) pracownikowi, który bez dostatecznego uzasadnienia zarabia znacznie więcej niż pracownicy wykonujący pracę w porównywalnej ilości i o porównywalnej wartości, na podstawie art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy. W takim przypadku, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

law
Podstawa prawna
  • Art. 13 ust. 2 pkt 2, art. 26a ust. 1, art. 31d ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r.o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 87),
  • Art. 18 3c§ 1 i 3, art. 42 § 1-3, art. 100§ 1 i § 2 pkt 1, art. 104 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
Maciej Karpiński
Autor

Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...