Święta to magiczny czas, który można wspaniale wykorzystać w bibliotece, aby zachęcić uczniów do czytania, wspólnego spędzania czasu i kreatywnych aktywności. Jak co roku, w okresie przed Wigilią, w wielu bibliotekach szkolnych organizowane są spotkania literackie, które nawiązują do tematu świąt. Proponuję zabawy dla klas III–IV, oparte na grze Bingo.
Organami uprawnionymi i jednocześnie zobowiązanymi do kontroli są ich organizatorzy, działający przez swoje organy. Są to zatem właściwi wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie i marszałkowie województw – w odniesieniu do samorządowych instytucji kultury, oraz ministrowie i kierownicy urzędów centralnych – w odniesieniu do państwowych instytucji kultury. Sprawdź, jak przygotować się do kontroli.
Zdarza się, że dyrektor biblioteki – szkolnej lub publicznej – podczas przeglądu księgozbioru natrafi na egzemplarze, które mimo złego stanu technicznego mają wyjątkową wartość historyczną, edytorską lub sentymentalną. Choć nie spełniają już funkcji użytkowej, nie powinny zostać ubytkowane ani zapomniane. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z książką cenną? Jakie kroki podjąć, by właściwie ją zabezpieczyć, opisać i w...
Realizacja jakiegokolwiek pomysłu przebiega według pewnego schematu. Zawierają się w nim kluczowe etapy, które sprawiają, że praca przybiera pewną strukturę. Etapy te nachodzą na siebie i tworzą spójną całość. W każdym z nich możemy znaleźć kilka elementów charakterystycznych, które usprawniają proces. Sprawdź 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem.
Nawiązywanie partnerstw w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności bibliotek. Związane jest to z większymi wydatkami na organizację różnych wydarzeń oraz niewystarczającymi dotacjami. Bibliotekarze muszą więc poszukiwać sojuszników dla bibliotecznych inicjatyw w lokalnej przestrzeni miejskiej.
Wdrożenie rozwiązań z zakresu AI w bibliotece może wynikać nie tylko z chęci pracy z nową technologią, ale również z faktów dokonanych. AI może sama się wprosić do biblioteki, gdy dostawca już obecnej technologii wprowadzi do niej ulepszenia lub gdy nasz personel sam zaprojektuje określone rozwiązania. Do tego dochodzą przepisy europejskiego Aktu o AI, które częściowo zaczną obowiązywać od 2 lutego 2025 r. Sprawdź, j...
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
Relacja dorastających dzieci z rodzicami bywa skomplikowana. Czy da się ją poprawić? Co zrobić, aby stała się harmonijna? Pobierz gotowe scenariusze zająć, które można przeprowadzić zarówno w bibliotece szkolnej, jak i publicznej. Polecamy warsztaty dla starszych klas szkoły podstawowej i dla rodziców.
Organem zarządzającym obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich jest organ uprawniony do kierowania działalnością danej jednostki oraz do jej reprezentowania. W instytucji kultury takim organem jest jej dyrektor. Sprawdź, jak wprowadzić krok po kroku standardy ochrony małoletnich w bibliotece.
Od momentu pojawienia się najpopularniejszego narzędzia, jakim bez wątpienia jest ChatGPT, w sieci pojawiają się wciąż nowe, które wykorzystują sztuczna inteligencję. Z powodzeniem można je także zastosować w usługach bibliotecznych. Podpowiadamy jakie narzędzia wybrać. Sprawdź, jak przygotować cały personel biblioteki do obsługi AI. Polecamy także warsztat o zaletach i wadach sztucznej inteligencji zachęca ich do od...