Logo strony

Biblioteki szkolne we Francji – inspiracje, wyzwania, zarobki

Małgorzata Lidia BykowskaMałgorzata Lidia Bykowska
29.12.2024
Aktualny

Biblioteki szkolne we Francji – inspiracje, wyzwania, zarobki
O zasadach funkcjonowania bibliotek szkolnych we Francji mogłam dowiedzieć się dzięki uczestnictwu w projekcie Erasmus Plus dla nauczycieli. Możliwość powrotu do nauki francuskiego sprawiła, że szczególnie zainteresowałam się bibliotekami i ich sytuacją we Francji, to znaczy postanowiłam zbadać kondycję bibliotek szkolnych we Francji. Chciałam się zorientować, jakie są podobieństwa i różnice w organizacji bibliotek szkolnych, w wykształceniu nauczycieli bibliotekarzy, w finansowaniu bibliotek oraz w zarobkach.

Projekt, w którym jestem zaangażowana, dotyczy nauki języka francuskiego na poziomie A2–B2 i ma na celu wsparcie nauczycieli, którzy uczyli się języka w przeszłości, ale z różnych powodów ich edukacja została przerwana oraz daje możliwość wizytowania szkół we Francji.

Powstanie bibliotek szkolnych

Początki bibliotek szkolnych we Francji sięgają XIX wieku, kiedy to edukacja zaczęła odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu społeczeństwa. W 1862 roku wprowadzono „Biblioteki Szkolne” (bibliothèques scolaires) w szkołach podstawowych, mające na celu zachęcenie dzieci do czytania. Początkowo były to niewielkie kolekcje książek o charakterze religijnym i moralizatorskim, które miały promować edukację narodową oraz patriotyzm.

Po II wojnie światowej, w latach 50. i 60., Francja zaczęła kłaść większy nacisk na modernizację systemu edukacji. W tym okresie powstały bardziej zorganizowane biblioteki szkolne, które obejmowały szeroki zakres literatury – od książek przygodowych po publikacje naukowe. Biblioteki te stały się częścią państwowych wysiłków na rzecz promowania kultury czytania oraz zwiększania dostępu do książek dla wszystkich uczniów. Lata 70. przyniosły kluczową zmianę w funkcjonowaniu bibliotek szkolnych. Wprowadzono CDI (Centre de Documentation et d'Information), czyli Centrum Dokumentacji i Informacji, które miało pełnić rolę wszechstronnego centrum wiedzy w szkołach. CDI oferowało uczniom dostęp do książek, czasopism, artykułów oraz materiałów audiowizualnych. Funkcja CDI wykraczała poza tradycyjną bibliotekę, stając się miejscem nauki, dokumentacji i pracy badawczej. W latach 80. i 90. XX wieku, CDI zaczęły wprowadzać technologie komputerowe, co umożliwiło katalogowanie zasobów oraz ułatwiło dostęp do informacji.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi

Pozostało jeszcze 94% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp

Wykup dostęp

Nasza publikacja przeznaczona jest dla dyrektorów bibliotek, bibliotekarzy, pracowników archiwów i nauczycieli bibliotekarzy.

  • Znajdziesz tu informacje na temat zmian w prawie.
  • Sprawdzisz, jak zdobywać pieniądze dla swojej biblioteki i dla archiwum.
  • Dowiesz się, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję w bibliotece i w archiwum.
  • Pobierzesz scenariusze zajęć bibliotecznych – od przedszkolaków aż po seniorów.
  • Otrzymasz gotowe konkursy czytelnicze i kolorowanki dla najmłodszych.
  • Wysłuchasz wyjątkowych szkoleń praktyków bibliotekarzy.
  • Wydrukujesz i wypełnisz dokumenty biblioteczne.

Zaloguj się

Adres e-mail
Hasło
Małgorzata Lidia Bykowska
Autor

Małgorzata Lidia Bykowska

Nauczyciel bibliotekarz z 35-letnim stażem oraz nauczyciel historii. Trener oświaty, certyfikowany trener online. Pełniła funkcję metodyka ds. bibliotek szkolnych, wieloletni członek oraz skarbnik i wiceprezes Rady Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W obecnej kadencji sekretarz RO Warszawa. Od ponad 15 lat autorka artykułów dotyczących organizacji pracy w bibliotece szkolnej, praktycznego kształcenia nauczycieli bibliotekarzy oraz roli biblioteki szkolnej we współczesnej szkole. Publikowała w prasie zawodowej dla nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli i dyrektorów szkół – Biblioteka Szkolna Wizytówka Szkoły, Niezbędnik Nauczyciela Szkoły – Sygnał, Niezbędnik Dyrektora Szkoły-serwis online, Dyrektor Szkoły. Od 2020 roku stały współpracownik czasopisma Nowoczesna Biblioteka 3.0. Prowadzi szkolenia, webinary i warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy. Prywatnie filatelistka, członek International Postal Philatelic Club.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe