Ocena pracy jest niezbędnym elementem awansu zawodowego każdego nauczyciela, w tym także bibliotekarza. Konieczność legitymowania się co najmniej dobrą oceną pracy pojawia się już na pierwszym etapie awansu zawodowego, a mianowicie w drugim roku przygotowania do zawodu przed awansem na stopień nauczyciela mianowanego (przygotowanie to trwa co do zasady 3 lata i 9 miesięcy). Ocena ta ustalana jest wówczas obowiązkowo przez dyrektora szkoły, bez wniosku bibliotekarza mającego w tym momencie status nauczyciela początkującego (bez stopnia awansu zawodowego).
Bibliotekarz musi wówczas otrzymać co najmniej dobrą ocenę pracy, aby móc zostać zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony począwszy od trzeciego roku przygotowania do zawodu. Brak oceny pracy to uniemożliwi. Z kolei otrzymanie negatywnej oceny pracy spowoduje rozwiązanie umowy o pracę bibliotekarza i znacząco utrudni jego ponowne zatrudnienie, a przez to odbycie przygotowania do zawodu.
Z komentarza eksperta Nowoczesnej biblioteki 3.0 dowiesz się:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
Nasza publikacja przeznaczona jest dla dyrektorów bibliotek, bibliotekarzy, pracowników archiwów i nauczycieli bibliotekarzy.
Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa