Logo strony

Kolorowanki w bibliotece – prosty i tani sposób na atrakcyjne zajęcia

Paweł MarchelPaweł Marchel
05.02.2025
Aktualny

Kolorowanki w bibliotece – prosty i tani sposób na atrakcyjne zajęcia
Wykorzystanie kolorowanek jest bardzo częstą praktyką wśród bibliotekarzy. To stosunkowo prosty sposób na uatrakcyjnienie zajęć. I nie służy wyłącznie do wypełnienia czasu. Wręcz przeciwnie. Kolorowanki to doskonały sposób na zorganizowanie całych zajęć dla różnych grup wiekowych. Jeśli masz wątpliwości, czy to wartościowy sposób spędzania czasu, przekonaj się sam.

Wydrukowany obraz, kredki, krzesło, stół tylko tyle i aż tyle jest potrzebne, by do biblioteki zawitały kolorowanki. To bardzo mało w porównaniu z innymi aktywnościami, jakie bibliotekarze proponują swoim odbiorcom. Między innymi dlatego w działaniach bibliotecznych, zwłaszcza tych dla najmłodszych, kolorowanki pojawiają się bardzo często. Przez nas bibliotekarzy często traktowane są jako część zajęć, która zaangażuje dzieci, a nam pozwoli przygotować się do aktywności bardziej angażujących.

Ważne
Ważne

W kolorowankach drzemie jednak ogromny potencjał. Nie tylko do tego, aby stanowiły jedną z części zajęć. Mogą one same w sobie stać się treścią zajęć. Dodatkowo warto pomyśleć, by kolorowanki wykorzystywać także w warsztatach dla osób dorosłych czy seniorów.

Pierwsze kroki z kolorowankami

Popularność w wykorzystywaniu kolorowanek wynika z faktu, iż stanowią one bardzo tani sposób na zaangażowanie dużych grup. Tym bardziej w obecnych czasach, w których w każdej bibliotece znajduje się komputer i drukarka, które dają praktycznie nieograniczone możliwości drukowania kolorowanek związanych z różnymi tematami zajęć. W kilka minut jesteśmy w stanie przygotować kolorowanki dla chłopców i dziewczynek, małych i dużych, związane z samochodami, księżniczkami, sportem, bajkami, zdrowym odżywianiem i każdym innym tematem bibliotecznych zajęć.

Ponadto kolorowanki dają osobom prowadzącym zajęcia biblioteczne czas niezbędny do przeorganizowania przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych filii, w których nie ma możliwości zorganizowania przestrzeni bibliotecznej w sposób umożliwiający realizację różnych aktywności. W takich miejscach praktycznie zawsze jedna aktywność ustępuje miejsca innej. Angażując dzieci w kolorowanie bibliotekarz może przygotować aktywność ruchową, posprzątać np. komputer i rzutnik, który był wykorzystywany w pierwszej części zajęć. W jednoosobowych placówkach jest to bardzo trudne do wykonania. Z kolorowankami staje się łatwiejsze.

Dla kogo są kolorowanki

W działalności bibliotecznej kolorowanki przeważnie wykorzystywane są w kontekście zajęć dla najmłodszych. Przedszkolaki i ewentualnie uczniowie klas 1–3 szkół podstawowych to grupy, w których najczęściej uczestnicy angażowani są w kolorowanie.

W przypadku starszych grup wiekowych w myśleniu bibliotekarzy zapala się lampka. Wydaje się bowiem, że kolorowanki będą nudną i monotonną formą aktywności. Takie podejście w pewnym stopniu ogranicza wykorzystanie potencjału kolorowanek do kreowania aktywności dla innych grup. Tym bardziej, że – jak za chwilę się przekonamy – bogactwo i różnorodność form kolorowanek jest ogromna. To sprawia, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych czy seniorów.

Kolorowanki w bibliotece - nie tylko dla dziewczynek

W trakcie zajęć z wykorzystaniem kolorowanek możemy zauważyć spadek zainteresowania wśród męskiej części uczestników zajęć. W stereotypowym myśleniu kolorowanki są wyłącznie dla dziewczynek, a chłopcy nie będą angażowali się w część zajęć z ich wykorzystaniem. Poniekąd jest to prawda. Chłopcy, zwłaszcza w młodszych grupach, często mają większą od dziewcząt potrzebę ruchu. Chętniej angażują się w zajęcia, w których można wykorzystać przewagę siły fizycznej czy lepsze zdolności motoryczne (szybkość, zwinność, skoczność). Każda osoba pracująca w bibliotece wie, że w przypadku chłopców trudniej utrzymać koncentrację na zajęciach manualnych, plastycznych.Kluczem do sukcesu będzie poznanie oczekiwań chłopców. Może zaproponowana kolorowanka z warzywami i owocami stanowiąca pracę w ramach zajęć o zdrowym stylu życia nie będzie dla nich atrakcyjna, a materiał z ich ulubioną dyscypliną sportu już tak.

Co dawać do kolorowania

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. To zależy bowiem od znajomości społeczności lokalnej. W jednym miejscu bowiem atrakcyjne będą kolorowanki prezentujące ważne zawody, np. strażak, policjant czy lekarz. W innym popularnością będą cieszyły się obrazy prezentujące zwierzęta czy życie na wsi. Kluczowym aspektem powinno być dopasowanie kolorowanek do tematu zajęć. Bibliotekarz chcący wykorzystywać potencjał kolorowanek musi być dobrym obserwatorem i mieć w sobie duszę odkrywcy i naukowca. Może oczywiście dopytywać uczestników, co ich zdaniem będzie atrakcyjnym materiałem do kolorowania. Zdecydowanie lepiej będzie, gdy bibliotekarz stanie się odkrywcą i obserwatorem. Podczas wizyt dzieci w bibliotece warto przyjrzeć się dokładnie np. ubraniom, jakie mają dzieci. Często bowiem pojawiają się na nich ulubione postaci z bajek. Poza tym producenci odzieży bardzo szybko odpowiadają na trendy pojawiające się na rynku. W łatwy sposób będziemy w stanie odgadnąć, co akurat oglądają dzieci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku akcesoriów szkolnych (plecaków, piórników), a także innych gadżetów, które dzieci przynoszą ze sobą.

Ważne
Ważne

Dobrym pomysłem jest także obserwacja oferty kin. Kolorowanki prezentujące postaci i wydarzenia z najpopularniejszych filmów również będą atrakcyjne do zajęć. Pamiętaj, im młodsze dziecko tym kolorowanka powinna być mniej szczegółowa, zawierać większe powierzchnie do kolorowania tym samym kolorem.

Kolorowanki w bibliotece - jak zorganizować przestrzeń

Mówiąc o miejscu należy rozpatrzyć dwa kluczowe aspekty. Pierwszy, w którym materiały stanowią treść zajęć. Drugi, w którym kolorowanki stanowią stały element bibliotecznej przestrzeni. W pierwszym przypadku sytuacja jest bardzo prosta. Wystarczy ustawić kilka stołów koło siebie i posadzić przy nich dzieci. Na stołach wystawić kredki i przestrzeń przygotowana. Sam bibliotekarz

powinien być wyposażony w segregatory zawierające różne wzory do kolorowania. Zapewniam, że będzie to bardzo atrakcyjne dla dzieci. Gdy chcemy to zaproponować uczestnikom zajęć musimy pamiętać, aby ograniczyć ten wybór do 4-5 kolorowanek. Wybór spośród większej liczby będzie zbyt trudny.

Ważne
Ważne

W sytuacji, gdy chcemy wprowadzić kolorowanki jako stały element bibliotecznej przestrzeni, warto przygotować oddzielny stolik. Znajdą się na nim kredki i kilka różnych kolorowanek. Takie miejsca są bardzo łatwe do przygotowania, a o ich potencjale możemy przekonać się w przestrzeniach, gdzie mogą znaleźć się rodzice z małymi dziećmi. Apteki, sklepy specjalistyczne, czasami dworce kolejowe, banki to obiekty, gdzie tak wydzielone miejsca się znajdują i cieszą się tam popularnością.

Nie tylko kredki

Warto zastanowić się nad wykorzystaniem innych form uzupełniania przestrzeni kolorem. Dzięki temu kolorowanki mogą stać się fundamentem do projektu bibliotecznego, w którym ukazane zostaną różne formy plastyczne. Drugim najpopularniejszym sposobem wypełniania przestrzeni jest malowanie. W przypadku tej formy warto zamienić kartkę papieru np. na folię typu stretch i wykonywać malowanie w dużym formacie. W wersji stolikowej można wykorzystać koszulki na dokumenty. W tym przypadku malowanie nie będzie działaniem precyzyjnym, a bardziej będzie oparte o kreatywność i formy abstrakcyjne, w których na powstałych plamach będą odszukiwane ciekawe kształty.

Ważne
Ważne

Równie ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie np. haftu diamentowego. To precyzyjna forma przeznaczona raczej dla osób starszych, dorosłych, w której przestrzeń wypełniania jest małymi diamencikami. W ostatecznym efekcie powstaje piękny obraz.

Malowanie i kolorowanie dużych obrazów narysowanych na papierze do flipcharta to doskonała okazja do zajęć grupowych. W ich trakcie grupa osób koloruje jeden obraz. Jeśli mamy pieniądze, warto pomyśleć o kolorowankach, które oddają kolor dopiero po zetknięciu z wodą. Z pewnością będzie to duże uatrakcyjnienie zajęć.

Kolorowanki w bibliotece - r ozwój i wyciszenie się

Dotychczas przedstawione informacje przeważnie odnoszone są do grup przedszkolnych lub młodszych klas nauczania początkowego. Tymczasem potencjał kolorowanek może być wykorzystywany także w kontekście starszych grup i osób dorosłych. Kolorowanki są doskonałym narzędziem edukacyjnym. Wystarczy wspomnieć o kolorowaniu według liczb. W takim przypadku konkretny wynik działania matematycznego należy pokolorować na wskazany kolor. Podobnie może być w przypadku kolorowania map, flag czy atrakcyjnych turystycznie miejsc. Studenci medycyny doskonale pamiętają, jak podczas zajęć kolorowali całe atlasy z częściami ludzkiego ciała. Równie dobrze można to wykorzystać w działaniach bibliotecznych. Ciekawym rozwiązaniem będzie także urozmaicenie zajęć z eksperymentami poprzez dodanie kart pracy do uzupełniania i kolorowania czy zajęć historycznych, w których np. kolorowane będą postaci lub zdarzenia historyczne. Dla młodszych dzieci funkcja edukacyjna może być spełniona poprzez poznawanie i kolorowanie np. liter.

W odniesieniu do młodszych grup kolorowanki pełnią funkcję rozwojową. Mam tu na myśli przede wszystkim kształtowanie motoryki małej, rozwój umiejętności chwytu narzędzia pisarskiego czy rozwój koordynacji oko-ręka. Takie zapisy warto zawierać we wnioskach projektowych. Zwłaszcza tych, w których naszym celem jest wspomaganie rozwoju dzieci. Często nie pamiętamy o tym rozpisując projekt, a w naszych zajęciach pojawiają się te elementy.

Mówiąc o funkcji rozwojowej kolorowanek nie możemy zapomnieć o rozwoju poznawczym realizowanym np. poprzez rozwój słownictwa. Rozwój emocjonalny czy wzrost kreatywności to kolejne obszary, które wzmacniamy poprzez regularne kolorowanie.

Kolorowanki w bibliotece - ćwiczenie umiejętności społecznych

W przypadku osób dorosłych kolorowanki pełnią funkcję antystresową. Pozwalają zwolnić w pędzie codziennego życia, złapać oddech i odpocząć. Zdarza się, że są zalecane przez terapeutów jako forma relaksu. W tym miejscu przede wszystkim należy wspomnieć o mandalach. Są to kolorowanki złożone z bardzo dużej ilości, często powtarzających się kształtów. Często tworzą symetryczne i geometryczne kształty, To sprawia, że kolorując ją wielokrotnie powtarzamy ten sam ruch, a tym samym odciążamy nasz umysł. Koncentrujemy się na miejscu, w którym się znajdujemy wyciszamy umysł, a przez to redukujemy poziom kortyzolu. W niektórych firmach mandale wykorzystywane są jako element odstresowujący, a pracownikom stwarzane są warunki do ich kolorowania w czasie pracy. Oczywiście wszystko z odpowiednim umiarem.

Ważne
Ważne

Dzięki zorganizowanym formom zajęć bibliotecznych z wykorzystaniem kolorowanek wzmacniamy umiejętności społeczne. Pojawiające się w trakcie zajęć rozmowy często są początkiem znajomości, która zbudowana jest wokół wspólnej pasji.

Paweł Marchel
Autor

Paweł Marchel

bibliotekarz z pasją do dzielenia się wiedzę i doświadczeniem, edukator, prelegent, autor ponad 300 artykułów w czasopismach specjalistycznych skupionych wokół tematu bibliotek i instytucji kultury. W swoich tekstach wskazuje na praktyczne aspekty wdrażania teoretycznych rozwiązań. Prowadzi szkolenia w całej Polsce jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Kujawsko-Pomorski Bibliotekarz Roku 2023

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...