Logo strony

Jak rozliczać zajęcia rewalidacyjne dla nauczyciela bibliotekarza

Agnieszka KosiarzAgnieszka Kosiarz
05.02.2025
Aktualny

Nauczyciel zatrudniony na stanowisku bibliotekarza w wymiarze 30/30 otrzymuje dodatkowo 7/18 zajęć z biologii. Czy dobrze rozumiem, że przydzielając zajęcia z rewalidacji nauczycielowi powinniśmy obliczyć w pierwszej kolejności pensum łączone wynikające z tygodniowego wymiaru zajęć dla nauczyciela bibliotekarza oraz dla nauczyciela? Otrzymamy wtedy pensum 27/27 i to z tego pensum przydzielam 2/27 zajęć rewalidacji.

Nauczyciel realizuje zajęcia rewalidacyjne w ramach ustalonego pensum łączonego.

Przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły, oddziały i ośrodki zapewniają realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. W tym celu w placówkach dyrektor, powierza prowadzenie zajęć (organizowanych ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne) nauczycielom lub specjalistom posiadającym kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia.

Jeśli zajęcia realizowane są przez wskazanego nauczyciela specjalistę to odbywa się to w ramach pensum nauczyciela (ustalonego przez organ prowadzący w drodze uchwały) lub godzin ponadwymiarowych. Podobnie jest z innymi nauczycielami, którzy realizują zajęcia związane ze wsparciem ucznia z orzeczeniem. Powinny być one realizowane w ramach pensum nauczyciela lub w ramach godzin ponadwymiarowych.

Pensum łączone to pensum rewalidacji. Nauczycielowi realizującemu w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin powinno określić się tzw. pensum łączone. Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. W takim przypadku nauczyciel realizuje odrębne pensum dydaktyczne. Natomiast wymiar godzin rewalidacyjnych nauczyciela oblicza się na podstawie tak ustalonego pensum. Odpowiednio:

  • łączna liczba godzin to 37;
  • suma części etatu to 7/18 + 30/30 = 0,38 + 1 = 1,38
  • średnie pensum: 37/1,38 = 26,81 = 27
  • Pensum łączone wynosi 27 godz..

Na podstawie tak ustalonego pensum określa się dwie godziny rewalidacji.

law
Podstawa prawna
  • § 5 i § 7 ust. 10 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1309).
  • Art. 42 ust. 5c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 986).
Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...