Nauczyciel realizuje zajęcia rewalidacyjne w ramach ustalonego pensum łączonego.
Przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły, oddziały i ośrodki zapewniają realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. W tym celu w placówkach dyrektor, powierza prowadzenie zajęć (organizowanych ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne) nauczycielom lub specjalistom posiadającym kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia.
Jeśli zajęcia realizowane są przez wskazanego nauczyciela specjalistę to odbywa się to w ramach pensum nauczyciela (ustalonego przez organ prowadzący w drodze uchwały) lub godzin ponadwymiarowych. Podobnie jest z innymi nauczycielami, którzy realizują zajęcia związane ze wsparciem ucznia z orzeczeniem. Powinny być one realizowane w ramach pensum nauczyciela lub w ramach godzin ponadwymiarowych.
Pensum łączone to pensum rewalidacji. Nauczycielowi realizującemu w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin powinno określić się tzw. pensum łączone. Nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. W takim przypadku nauczyciel realizuje odrębne pensum dydaktyczne. Natomiast wymiar godzin rewalidacyjnych nauczyciela oblicza się na podstawie tak ustalonego pensum. Odpowiednio:
Na podstawie tak ustalonego pensum określa się dwie godziny rewalidacji.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa