Logo strony

Światowy Dzień Recyklingu (18 marca) – scenariusz

Anna KiełczewskaAnna Kiełczewska
06.03.2024
Aktualny

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka
Ekologia to temat na czasie. Uczymy się segregować odpady, ale czy wiemy, co się z nimi później dzieje? Uczniowie odkrywają drugie życie odpadów i uczą się aktywnie dbać o środowisko. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

Cel ogólny:

- promowanie troski o planetę

Cele szczegółowe, uczeń:

- zna pojęcia segregacja odpadów, przetwarzanie odpadów, recykling, środowisko naturalne, zasoby

- potrafi segregować odpady

- mniej wyrzuca

- kreatywnie wykorzystuje odpady

- współpracuje w grupie

Materiały pomocnicze:

Odpady, np. puste opakowania plastikowe, szklane, papierowe (patrz: Rozgrzewka)

Materiał pomocniczy Światowy Dzień Recyklingu

Film Segregacja śmieci – recyklinghttps://youtu.be/-dbWWEVl0tA

Karta pracy Przetwarzanie odpadów

Karta pracy Drugie życie odpadów

Komputer(y) z dostępem do internetu i tablica elektroniczna

Karteczki samoprzylepne, flamastry i długopisy

Czas trwania: 90minut

Przebieg zajęć:

Przygotowanie

1. Rozgrzewka– uczniowie przeglądają rozłożone na stoliku : śmieci” (np. pusta butelka plastikowa PET, słoik, papierowy kubek do gorących napojów, gazeta, pusta rolka po papierze toaletowym, torebka foliowa, puszka aluminiowa, złamany plastikowy widelec, słomka do napojów, nadtłuczona doniczka, zakrętka do słoika, opakowanie po lekach). Nauczyciel pyta:

- Gdzie wyrzucamy takie śmieci/odpady?

- Co się z nimi później dzieje?

2. Wyjaśnienie pojęć– uczestnicy oglądają film Segregacja śmieci – recykling (3:31), a następnie definiują swoimi słowami pojęcia: segregacja odpadów i recykling.

3. Wprowadzenie tematu – nauczyciel podaje temat lekcji i krótko opowiada o święcie (Materiał pomocniczy Światowy Dzień Recyklingu).

Realizacja

1. Wyszukiwanie informacji– klasa dzieli się na kilkuosobowe zespoły robocze. Każda grupa otrzymuje i wypełnia Kartę pracy Przetwarzanie odpadów. Na zakończenie uczniowie wymieniają się zgromadzonymi informacjami. Warto sprawdzić, co ich zaskoczyło.

Ważne!Uczniowie mogą mieć trudności z podaniem przykładów, zatem tę kolumnę można wypełnić wspólnie.

2. Dyskusja– uczniowie zastanawiają się, gdzie powinni wyrzucić „śmieci” ze stolika. Powinni umotywować swoje wybory w oparciu o wcześniej wykonane ćwiczenie.

3. Burza mózgów– zespoły robocze zastanawiają się, jak podarować drugie życie „śmieciom” ze stolika (Karta pracy Drugie życie odpadów). Nauczyciel może pomagać, podsuwać pomysły, zadawać pytania (np. Do czego może się przydać...?). Chodzi o jak największą różnorodność. Przykłady:

4. Prezentacja– uczniowie przedstawiają swoje pomysły i wybierają rozwiązania, które mogą od razu wykorzystać w domu.

Podsumowanie

Kolaż – uczestnicy rozkładają wybrane odpady lub ich fragmenty na podłodze lub na dużym stole. Następnie krótko je opisują, np. na karteczkach samoprzylepnych, które układają obok poszczególnych elementów. Mogą to być informacje o recyklingu odpadów, wskazówki (gdzie wyrzucić ..., jak wykorzystać...). Na zakończenie nauczyciel robi zdjęcie pracy, które znajdzie się w archiwum biblioteki. Można wydrukować je i umieścić na ścianie w klasie itp.

Materiał pomocniczy Światowy Dzień Recyklingu

Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest 18 marca, a jego celem jest zwiększenie troski o naszą planetę, a w szczególności rozpowszechnianie recyklingu, o którym będzie mowa w dalszej części zajęć.

W tym dniu zwracamy uwagę na konieczność zachowania sześciu podstawowych zasobów przyrody (środowiska). Są to: woda, powietrze, węgiel, ropa, gaz ziemny i minerały. Siódmy zasób to odpady, które są zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Dlaczego? Ponieważ coraz więcej kupujemy i coraz więcej wyrzucamy.

Przykład: Obecnie większość produktów jest sprzedawana w plastikowych opakowaniach, których pozbywamy się od razu. Niestety, plastikowe odpady nie znikają, gdy je wyrzucimy, lecz zanieczyszczają środowisko naturalne. Są także zagrożeniem dla zwierząt i ludzi. Mikrocząsteczki plastiku znajdują się wszędzie, nawet w wodzie i w powietrzu, którym oddychamy.

Recykling, czyli przetwarzanie odpadów, to jeden ze sposobów ochrony środowiska. W procesie przetwarzania śmieci (recyklingu) można odzyskać z nich cenne surowce i ponownie wykorzystać je do produkcji. W ten sposób powstaje obieg zamknięty i zużywamy mniej zasobów naturalnych.

Święto zostało zapoczątkowane w 2018 roku przez Global Recycling Foundation.

Zaśmiecamy Ziemię 2 miliardami ton śmieci rocznie. W Europie tylko 30% wszystkich odpadów jest ponownie wykorzystywanych.

Karta pracy Przetwarzanie odpadów

(polecenie) Znajdźcie jak najwięcej informacji na temat przetwarzania (recyklingu) odpadów. Zapiszcie je w tabeli.

Odpady

Przykłady

Co z nich powstaje

Papier

Szkło

Metale

Tworzywa sztuczne

Bio

Karta pracy Drugie życie odpadów

(polecenie) Zastanówcie się, czy wszystko to, co uznajemy za odpady (śmieci), trzeba wyrzucać. Co można zostawić i ponownie wykorzystać? Bądźcie kreatywni.

Odpady

Co można z nimi zrobić?

Co można z nich zrobić?

Dokument do pobrania
Światowy Dzień Recyklingu (18 marca) – scenariusz
Typ pliku: Dokument PDF | Rozmiar: 1.49 MB
Anna Kiełczewska
Autor

Anna Kiełczewska

Wychowawca, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, autorka licznych publikacji z zakresu wychowania, pedagogiki i psychologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w szkołach polskich i holenderskich.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...