Cel ogólny:
- bycie świadomym i odpowiedzialnym konsumentem
Cele szczegółowe, uczeń:
- zna prawa konsumenta i skutecznie je egzekwuje
- wie, gdzie szukać informacji i pomocy
- świadomie i bezpiecznie kupuje w sieci
- czyta ze zrozumieniem tekst nieliteracki
- wciela się w rolę konsumenta w różnych sytuacjach
Materiały pomocnicze:
Materiał pomocniczy Światowy Dzień Praw Konsumenta
Materiał pomocniczy Prawa konsumenta – sytuacje
Karta pracy Prawa konsumenta
Komputer(y) z dostępem do internetu
Długopisy
Czas trwania: 90minut
Przygotowanie
1. Wprowadzenie –nauczyciel pyta:
- Kto to jest konsument?
- W jakich sytuacjach wchodzimy w rolę konsumenta?
2. Pogadanka– prowadzący podaje temat zajęć i krótko opowiada o święcie (Materiał pomocniczy Światowy Dzień Praw Konsumenta).
Realizacja
1. Burza mózgów – nauczyciel podaje dwie sytuacje, w których konsument chce zwrócić zakupiony towar, a uczniowie zastanawiają się, jak powinien postąpić sprzedawca. W ten sposób sprawdzają, czy znają swoje prawa (Materiał pomocniczy Prawa konsumenta – sytuacje)
2. Praca z tekstem nieliterackim – uczestnicy czytają tekst, a następnie tworzą listę praw konsumenta(Karta pracy Prawa konsumenta). Po zakończeniu pracy wracają do sytuacji z poprzedniej części zajęć (Realizacja punkt 1) i sprawdzają, czy mieli rację.
3. Dyskusja– klasa zastanawia się, jakie zagrożenia czyhają na konsumentów w różnych sytuacjach, np. podczas zawierania umów zakupu lub wynajmu, rezerwacji wakacji, kupna towarów przecenionych, kupowania w sieci. Wśród zagrożeń warto wspomnieć o nieprawdziwych informacjach na temat produktu, ukrytych abonamentach, fałszywych promocjach, wyłudzaniu informacji (danych osobowych, kodu BLIK), kradzieży tożsamości i oszustwach finansowych.
4. Symulacja– uczestnicy sprawdzają, jakie realne zagrożenia czyhają na nich w sieci. Każdy uczeń loguje się na stroniekonsument.edu.pli wybiera jedną z ofert w zakładce Pokaż pułapki. Przechodzi całą procedurę: wybór oferty, czat, podanie swoich danych, wypełnienie formularza, dokonanie płatności. W podsumowaniu dowiaduje się, czym zakończyłby się udział w takiej transakcji. Chętni dzielą się swoimi refleksjami na forum klasy.
Ważne!Przed zajęciami sam weź udział w takiej symulacji, abyś wiedział, jak przebiega i potrafił podać uczniom precyzyjne instrukcje do zadania.
5. Dyskusja– uczestnicy zastanawiają się, jak należy komunikować się w przypadku, gdy składamy reklamację lub skargę. Można zapisać słowa-hasła na tablicy, np. jasny i zwięzły opis sytuacji i oczekiwań, spokój, szacunek, unikanie słów niecenzuralnych i grożenia itp.
6. Scenki– uczniowie pracują w parach. Odgrywają scenki, w których jeden uczestnik jest konsumentem składającym skargę, zażalenie, reklamację. Zwracają uwagę na sposób prowadzenia rozmowy: ma to być komunikacja bez przemocy (można krótko przypomnieć, co to jest). Chętni przedstawiają swoje scenki na forum klasy, a widzowie udzielają im informacji zwrotnych.
Podsumowanie
Sesja informacji zwrotnych –uczestnicy dzielą się refleksjami z zajęć. Mogą powiedzieć, na co szczególnie będą uważali jako konsumenci albo które prawo konsumenta jest dla nich najważniejsze.
Światowy Dzień Praw Konsumenta został ustanowiony w 1983 roku przez międzynarodową organizację związków konsumenckich Consumers International.
Obchody przypadają na 15 marca – dzień, w którym John F. Kennedy na posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych powiedział: „Wszyscy, z definicji, jesteśmy konsumentami.” Przedstawił wtedy projekt ustawy z czterema podstawowymi prawami konsumenta.
Celem święta jest uświadomienie wszystkim konsumentom tych praw zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest bezpieczeństwo i ochrona konsumentów.
W Polsce Dzień Praw Konsumenta obchodzony jest od 2000 roku. Wtedy to uchwalono ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Pomocą konsumentom służą m.in. Infolinia konsumencka, Rzecznik konsumentów, Konsumenckie Centrum e-porad, Wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej. Dane kontaktowe dostępne są w Internecie.
Materiał pomocniczy Prawa konsumenta – sytuacje
1. Kupiłeś płyn pod prysznic, który reklamowano jako hipoalergiczny (niewywołujący reakcji alergicznych). Po dwukrotnym użyciu płynu dostałeś wysypki. Okazało się, że jeden ze składników produktu może być silnie uczulający. Odnosisz produkt do sklepu. Czy należy ci się zwrot pieniędzy?
2. Znalazłeś w Internecie reklamę laptopa o wydłużonym czasie pracy baterii w promocyjnej cenie. Zamówiłeś go, ale już w pierwszych dniach używania urządzenia okazało się, że czas pracy na jednym ładowaniu jest krótszy od obiecywanego, a cena wcale nie jest promocyjna. W sklepie stacjonarnym można kupić taki sam laptop za tę samą cenę. Chcesz zwrócić produkt. Jak to zrobisz i jakie prawa ci przysługują?
Karta pracy Prawa konsumenta
(polecenie) Przeczytajcie tekst dostępny na stronie http://www.federacja-konsumentow.org.pl/n,6,1322,1,1,15-marca--swiatowy-dzien-praw-konsumenta.html.
Następnie uzupełnijcie poniższą tabelę.
Prawa konsumenta | Co oznaczają w praktyce? |
Prawo do bezpieczeństwa | |
Prawo do informacji | |
Prawo wyboru spośród różnych produktów i usług po konkurencyjnych cenach | |
Prawo wyrażania opinii, które mają wpływ na kształtowanie polityki konsumenckiej |
Wychowawca, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, autorka licznych publikacji z zakresu wychowania, pedagogiki i psychologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w szkołach polskich i holenderskich.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa