Cel ogólny:
Cele szczegółowe, uczeń:
Materiały pomocnicze:
Komputery z dostępem do internetu i ewentualnie tablica elektroniczna do odtworzenia materiałów z YouTube
Film „Czy Pan lubi czytać książki?” (0:49) dostępny nahttps://youtu.be/x7cNQqIgVTg?feature=shared
Karta pracy Mapa czytelnicza
Długopisy
Ekspozycja książek i czasopism dla dziewcząt (zasoby biblioteki)
Czas trwania: 90 minut
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie tematu –prowadzący odtwarza film „Czy Pan lubi czytać książki?”. Uczestniczki dzielą się wrażeniami na temat obejrzanego materiału. Można zapytać:
- Czego dowiedziałyście się z tego filmu? (Niczego konkretnego.)
- Co ten człowiek właściwie czyta? (Prawdopodobnie w ogóle nie czyta.)
Realizacja
1. Sondaż– nauczyciel pyta, jak często dziewczęta czytają, a one odpowiadają przez podniesienie ręki (codziennie, 3 razy w tygodniu, raz na tydzień, rzadziej).
2. Burza mózgów– uczestniczki kończą zdanie: Warto czytać książki, ponieważ...
Następnie prowadzący pyta, dlaczego trzeba czytać systematycznie, najlepiej codziennie. W miarę potrzeby uzupełnia listę argumentów (uczymy się nowych słów, poznajemy świat, dowiadujemy się nowych rzeczy, ciekawie spędzamy czas, lepiej czytamy, mamy lepszą pamięć i szybciej się uczymy nowych rzeczy).
4. Dyskusja– w czteroosobowych grupach dziewczęta zastanawiają się, co warto czytać: serie książkowe, poradniki, czasopisma, komiksy czy biografie. Podają swoje ulubione tytuły.
4. Zadanie– każda uczestniczka tworzy własną mapę czytelniczą (Karta pracy Mapa czytelnicza).
5. Prezentacja– uczestniczki dobierają się w czteroosobowe grupy i przedstawiają publikacje, które chciałyby przeczytać. Jeśli w zespole znajduje się dziewczyna, która zna już te pozycje, może je krótko ocenić/polecić (ale bez zdradzania treści).
6. Pomysły– na zakończenie grupa zastanawia się, skąd brać książki, czasopisma i komiksy (nie wszystkich stać na ciągłe kupowanie w księgarni), np. z biblioteki, od koleżanek/rodzeństwa, z mini-bibliotek (dziewczęta mogą je same zakładać w szkole lub na osiedlu), z wymiany (książka za książkę), z prezentów urodzinowych lub gwiazdkowych.
Podsumowanie
Prowadzący proponuje umieszczenie w klasie tablicy ogłoszeń (planszy), na której dziewczęta będą zapisywały ciekawe tytuły. Następnie zaprasza uczestniczki do przejrzenia przygotowanej wcześniej ekspozycji literatury dla dziewcząt.
Karta pracy Mapa czytelnicza
(polecenie) Odpowiedz na pytania w tabeli.
Co lubisz robić w wolnym czasie? (hobby) | |
O czym chętnie rozmawiasz? Czego chciałabyś się dowiedzieć? (zainteresowania) | |
Jaka powinna być książka, żeby ci się spodobała? |
(polecenie) Przeszukaj internet i znajdź trzy książki, które najlepiej pasują do twoich zainteresowań, a których jeszcze nie przeczytałaś i uzupełnij poniższą tabelę.
Podpowiedź: Szukaj w sieci haseł związanych z twoimi zainteresowaniami (np. moda, miłość) albo gatunkami (np. romans, kryminał, przygoda). Możesz także sprawdzić, co jest teraz na topie – wpisz w wyszukiwarkę Google hasła takie jak Najlepsze książki do 9-latki, Top ksiązki dla dziewcząt itp.
Tytuł i autor książki | Rodzaj/ Gatunek książki | Co mnie zainteresowało? (okładka, recenzja, coś innego) |
Dziewczęta czytają, ale social media coraz bardziej odciągają je od lektury książek i rozleniwiają ich umysły. Jak temu zapobiegać? Jak sprawić, by wybierały wartościowe pozycje?
Dziewczęta czytają więcej niż chłopcy. Zazwyczaj są sprawniejsze językowo i mają większy zasób słownictwa, co sprawia, że stosunkowo łatwo przyswajają treści. Jednak i one coraz częściej sięgają po internetowe zamienniki – portale i media społecznościowe, które pochłaniają mnóstwo czasu. Miłość do książek wpojona w pierwszych latach życia przez mamy czytające im bajki nieco przygasa. Co wybierają najczęściej?
7–9 lat | Te, które już samodzielnie czytają, wybierają przede wszystkim opowieści o miłości (kontynuacja wątków z bajek i baśni). One nadal żyją na pograniczu marzeń i rzeczywistości. Warto podsuwać im pozycje, które pomogą im wejść w życie i przygotować się do skoku kwantowego, jakim jest okres dojrzewania. Należy przy uwzględniać zainteresowania typowe dla tej grupy wiekowej. To także czas wyrabiania nawyku systematycznego czytania, który przyda się, gdy będą starsze. Jeśli przyzwyczają się do codziennej porcji ulubionej lektury, zawsze znajdą na nią czas. Zachęcajmy dziewczynki do codziennej praktyki – czytania o tej samej porze dnia, np. po powrocie ze szkoły lub przed pójściem spać. Ważne jest jednak, aby lektury były ciekawe i dostosowane do wieku czytelniczek. |
10–12 lat | Zaczyna się burzliwy okres w życiu dziewcząt, bo wchodzą w czas dojrzewania. Kierują swoją uwagę na fizyczne zmiany, jakie się w nich dokonują. To właśnie teraz trzeba odciągać je od nierealistycznych, wykreowanych przez PhotoShop i sztuczną inteligencję wzorców wyglądu i zachęcać do sięgania po książki, które pomogą im zrozumieć, co dzieje się z ich ciałem. W tym czasie dziewczynki silniej przeżywają emocje, często też ich emocjonalność jest chwiejna, ponieważ w ich organizmach zachodzą zmiany hormonalne. Jednocześnie coraz ważniejsze stają się relacje z rówieśnikami oraz przyjaźnie. Na rynku wydawniczym dostępne są ciekawe i wartościowe książki o dorastaniu, przyjaźni, relacjach z rodzicami i rodzeństwem, a także romanse. Książki dla tej grupy wiekowej uwrażliwiają na piękno otaczającego świata oraz propagują wartości umożliwiające dziewczętom rozwój społeczny. To czas wyrabiania gustów czytelniczych, dlatego jakość lektur jest niezmiernie ważna. Co ciekawe, dziewczęta coraz chętniej sięgają po gatunki wcześniej zastrzeżone dla chłopców, takie jak sensacja, horrory czy fantastyka. To akurat dobrze. Jak wiadomo, dziewczęta mają bogatsze życie wewnętrzne niż chłopcy, silniej odczuwają i wczuwają się w przeżycia postaci. Podczas czytania bardziej czują niż myślą. Takie „męskie” lektury pomagają im rozwijać myślenie analityczne i krytyczne. |
Jak sprawić, by dziewczęta czytały więcej – 5 sprawdzonych pomysłów
1. Serie książkowe | Są jak seriale, a te, jak wiadomo, dziewczęta oglądają bardzo chętnie. Oczekiwanie na kolejną część książki pobudza apetyt na czytanie, a także rozwija wyobraźnię (Co będzie dalej? Co on/ona teraz zrobi? Jak się zachowa?). Serie, które ukazały się w całości można wypożyczać w bibliotekach. Propozycje serii dla dziewcząt znajdziesz nahttps://wydawnictwoliteratura.pl/kategoria/popularne-serie-ksiazek-dla-dziewczynek/ ,https://lubimyczytac.pl/seria/1352/tylko-dla-dziewczyn ihttps://ksiegarnia-tuliszkow.pl/ksiazki-dla-dziewczyn. |
2. Poradniki | Dziewczęta są mniej spontaniczne niż chłopcy. One chcą wiedzieć co, jak i dlaczego. Dlatego zanim zaczną działać rozważają różne opcje. To właśnie poradniki pomagają znaleźć odpowiedzi na pytania z zakresu urody, fitness, mody, komunikacji, relacji i wielu innych dziedzin. Sprawdź ofertę dla młodych czytelniczek nahttps://strefaedukacji.pl/poradniki-dla-nastolatkow-10-najpopularniejszych-ksiazek-dla-mlodziezy/ar/c5-16542553 ,https://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-o-dojrzewaniu-dla-dziewczynek?srsltid=AfmBOoqzzWAJKFbe24u4Xe4IfmwLMk3m4BOSgy6ni7Mh0LkYvWIgaQfB ihttps://www.bee.pl/t/ksiazki-o-emocjach-dla-nastolatkow?srsltid=AfmBOor1U9zcCwGryxyAozzEFQlP4uf1yjOqdFIYIB71oj0aCKCgBn0U |
3. Girl power | Dziewczęta są wrażliwe, ale żeby poradziły sobie w życiu, powinny być także silne i niezależne. Starannie dobrane lektury pomagają wzmacniać ich poczucie własnej wartości. Już najmłodsze czytelniczki powinny rozwijać pewności siebie, uczyć się wyrażać swoje potrzeby i dążyć do osiągania celów (a nie tylko czekać na spełnienie marzeń). Im wcześniej zaczną sięgną po książki typu girl power, tym szybciej ta zmiana się dokona. To także sposób na rozwijanie pasji czytelniczych, bo książki girl power motywują do rozwoju. Trudno się od nich oderwać i często stają się pretekstem do podejmowania rozmów na ważne tematy. Najbardziej inspirujące są opowieści o innych dziewczynach i kobietach, które mają odwagę być sobą. Takie pozycje znajdziesz nahttps://lubimyczytac.pl/ksiazki-dla-dziewczynek-literacka-dawka-girl-power ,https://natuli.pl/pl/n/GIRL-POWER-najlepsze-ksiazki-dla-dziewczynek/178 ihttps://www.empik.com/pasje/ksiazki-dla-dziewczyn-o-dziewczynach-wybor-tytulow,125749,a. |
4. Czasopisma i komiksy | To alternatywa dla telefonu. Krótkie i atrakcyjne formy przypadną do gustu każdej dziewczynie. Można je przeglądać wszędzie, np. w autobusie lub podczas przerwy w szkole, samodzielnie lub z grupą przyjaciółek. Dostępnych na rynku tytułów jest wiele i nie sposób je wszystkie wymienić. Wybór zależy od czytelniczek, które kierują się szatą graficzną, tematyką i dostępnością. Absolutnym hitem jest obecnie magazyn „Kosmos dla dziewczynek”, który przeznaczony jest dla czytelniczek w wieku od 7 do 13 lat. Wpasowuje się on w nurt girl power, a zawarte w nim treści monitoruje psycholog. Więcej na temat tego czasopisma przeczytasz nahttps://www.nebule.pl/kosmos-dla-dziewczynek/. |
5. Biografie | Życie innych ludzi jest dla dziewczyn interesujące, szczególnie gdy głównymi bohaterami są znane osoby. To nie tylko źródło wiedzy ale także inspiracji. Czytanie o doświadczeniach, sukcesach i porażkach innych ludzi skłania do przemyśleń i pomaga dokonywać lepszych wyborów. Polecajmy dziewczętom biografie o kobietach, które miały ciekawe życie i które czegoś dokonały (np. artystkach, sportowcach, wynalazcach, przedsiębiorcach), aby rozbudzać w nich ambicje. Zajrzyj nahttps://walbrzych.naszemiasto.pl/ksiazki-dla-dzieci-o-niezwyklych-dziewczynkach-i-kobietach/ar/c5-8712115 ,https://maliczytelnicy.pl/kobiety-ktore-warto-znac/ ihttps://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-biograficzne-o-kobietach?srsltid=AfmBOoq6qXxawyaKB2RVT0SZzSZeYE7Q3Fz-p0prQn7Ej2XVLRnY1KF6. |
W szkole podstawowej starajmy się osiągnąć trzy najważniejsze cele:
Jeśli to się uda, nastolatki (a późnej kobiety) na pewno będą czytały chętnie i dużo.
W kolejnym numerze: sprawdzone sposoby, jak zainteresować książkami chłopców.
Wychowawca, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, autorka licznych publikacji z zakresu wychowania, pedagogiki i psychologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w szkołach polskich i holenderskich.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa