Logo strony

Odpłatne zajęcia organizowane przez bibliotekę gminną

14.01.2022
Aktualny

Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?

Instytucja kultury – biblioteka gminna może odpłatnie organizować określone zajęcia (np. zajęcia ruchowe), przeprowadzane przez zatrudnionych przez bibliotekę instruktórów, jeżeli organizowanie takich zajęć wchodzi w zakres działalności statutowej biblioteki. Zatrudnienie instruktórów rodzi dla nich konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli opłaty pobierane od uczestników zajęć przez bibliotekę będą przeznaczane na jej działalność statutową, to wydaje się, iż mogą one być objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych, jako dochody podatnika, którego celem statutowym jest działalność kulturalna, przeznaczane na ten cel.

Jak stanowi art. 19 ust. 2 ustawy o bibliotekach, gmina organizuje i prowadzi co najmniej jedną gminną bibliotekę publiczną, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych.

W myśl art. 4 ustawy o bibliotekach do podstawowych zadań bibliotek należy:

  • gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych;
  • obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie.

Do zadań bibliotek może ponadto należeć prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.

Zgodnie z art. 11 ustawy o bibliotekach biblioteka stanowiąca samodzielną jednostkę organizacyjną działa na podstawie aktu o utworzeniu biblioteki oraz statutu nadanego przez organizatora. Akt o utworzeniu biblioteki określa:

  • nazwę, siedzibę, teren i zakres działania biblioteki;
  • źródła finansowania.

Statut określa w szczególności:

  • cele i zadania biblioteki;
  • organy biblioteki i jej organizację, w tym zakres działania i lokalizację filii oraz oddziałów;
  • nazwę jednostki sprawującej nadzór merytoryczny nad działalnością biblioteki – w odniesieniu do biblioteki wchodzącej w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej;
  • źródła finansowania działalności biblioteki.

Natomiast zadania, organizację oraz szczegółowy zakres działania biblioteki wchodzącej w skład innej jednostki organizacyjnej określa regulamin nadany przez kierownika tej jednostki (art. 12 ustawy o bibliotekach).

Biblioteka publiczna (w tym biblioteka gminna) może stanowić samodzielną instytucję kultury albo wchodzić w skład innej instytucji kultury (art. 18 ust. 3 ustawy o bibliotekach). To oznacza, że do biblioteki gminnej należy również stosować przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Zgodnie z art. 13 uodk instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora. Statut zawiera:

  • nazwę, teren działania i siedzibę instytucji kultury;
  • zakres działalności;
  • organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania;
  • określenie źródeł finansowania;
  • zasady dokonywania zmian statutowych;
  • postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.

W związku z powyższym, instytucja kultury – biblioteka gminna może odpłatnie organizować określone zajęcia (np. zajęcia ruchowe), przeprowadzane przez zatrudnionych przez bibliotekę instruktórów, jeżeli organizowanie takich zajęć wchodzi w zakres działalności statutowej biblioteki – w myśl postanowień statutu.

Zatrudnienie instruktórów, np. w ramach umowy zlecenia, rodzi dla nich konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT).

Jeżeli opłaty pobierane od uczestników zajęć przez bibliotekę będą przeznaczane na jej działalność statutową, to wydaje się, iż mogą one być objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych, jako dochody podatnika, którego celem statutowym jest działalność kulturalna, przeznaczane na ten cel (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

law
Podstawa prawna
  • Art. 4, art. 11, art. 12, art. 18 ust. 3, art. 19 ust. 2 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1479).
  • Art. 13 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.).
  • Art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. <a >o podatku dochodowym od osób fizycznych(tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
  • Art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.).
Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...