Logo strony

9 czerwca Dzień Przyjaciela – scenariusz

Anna KiełczewskaAnna Kiełczewska
05.06.2025
Aktualny

9 czerwca Dzień Przyjaciela – scenariusz
Czym jest prawdziwa przyjaźń i jak ją pielęgnować? Zajęcia z okazji Dnia Przyjaciela zachęcają uczniów klas IV–VI do refleksji nad znaczeniem przyjaźni w ich życiu. Wspólne rozmowy, lektury i ćwiczenia pomagają zrozumieć, kim jest dobry przyjaciel, jak budować relacje oparte na zaufaniu i wsparciu oraz jak rozwiązywać konflikty. To lekcja nie tylko o uczuciach, ale i o umiejętnościach potrzebnych w codziennym życiu.

Cele ogólne:

  • kształtowanie postaw koleżeństwa i przyjaźni,
  • poszukiwanie motywu przyjaźni w literaturze.

Cele szczegółowe, uczeń:

  • rozumie pojęcia „przyjaźń” i „przyjaciel”,
  • szuka wątków związanych z przyjaźnią w przeczytanych lekturach,
  • tworzy portret przyjaciela,
  • rozwija umiejętność wyrażania własnego zdania i argumentacji,
  • ćwiczy współpracę i twórczą ekspresję.

Materiały pomocnicze:

Materiał pomocniczy Dzień Przyjaciela.

Materiał pomocniczy Przyjaciel.

Lista tytułów lektur szkolnych przerabianych w tym roku lub ich fragmentów (opcjonalnie)

Książki z motywem przyjaźni do prezentacji w ostatniej części zajęć

Kartki i długopisy

Materiały do rysowania (lekcja stacjonarna)

Czas trwania: 90 minut

Przebieg zajęć

Przygotowanie

1. Burza mózgów – nauczyciel podaje temat zajęć i pyta: „Ko to jest przyjaciel?”

2. Mini-wykład – nauczyciel krótko opowiada o święcie (Materiał pomocniczy Dzień Przyjaciela).

Realizacja

1. Zabawa w skojarzenia– uczniowie zastanawiają się, jaki powinien być przyjaciel i zapisują na kartkach słowa, którymi można go opisać (3 minuty).

2. Zadanie– uczniowie podają przykłady przyjaźni i przyjaciół z przeczytanych książek lub obejrzanych filmów. Prowadzący może wcześniej przygotować listę tytułów lektur szkolnych albo fragmenty utworów, najlepiej w porozumieniu z nauczycielem języka polskiego. Uczniowie mogą również przed lekcją zastanowić się, które tytuły kojarzą im się z przyjaźnią. Stopień trudności ćwiczenia i stopień samodzielności powinny być dostosowane do możliwości uczestników.

3. Dyskusja– prowadzący odczytuje zdania z Materiału pomocniczego Przyjaciel, a uczniowie zajmują stanowisko.

4. Praca w grupach – uczestnicy dobierają się w kilkuosobowe zespoły i wspólnie tworzą portret prawdziwego przyjaciela. Forma pracy jest dowolna (opis, scenka, rysunek, wiersz itp.).

Ważne
Ważne

W przypadku, gdy lekcja prowadzona jest zdalnie, warto skorzystać z Breakout rooms. Jeśli nie ma takiej możliwości, uczestnicy zajęć pozostają na platformie, wyłączają mikrofony i porozumiewają się telefonicznie lub przy pomocy dostępnego komunikatora. Niektóre formy pracy mogą być sporym wyzwaniem dla uczniów (np. wykonanie rysunku), lepiej zatem z nich zrezygnować.

5. Prezentacja– grupy krótko przedstawiają efekty swojej pracy.

Podsumowanie

1. Sesja informacji zwrotnych – chętni jednym zdaniem podsumowują temat lekcji.

2. Prezentacja książek – nauczyciel pokazuje wybrane książki nawiązujące do tematyki zajęć i zachęca uczniów do ich przeczytania.

Materiał pomocniczy Dzień Przyjaciela

Dzień Przyjaciela obchodzimy 9 czerwca. To jedno z najprzyjemniejszych świąt. Myślimy wtedy o przyjaciołach, także o naszych bliskich. Możemy im podziękować za to, że są i za to, co dla nas robią. Elbert Hubbard, pisarz amerykański powiedział: „Przyjaciel to człowiek, który wie o tobie wszystko i wciąż cię lubi.” W niektórych krajach ludzie dają sobie drobne upominki, aby podziękować za przyjaźń. W Polsce ten zwyczaj nie jest jeszcze popularny, ale kto wie... Na pewno warto w tym dniu zadzwonić do przyjaciela, odwiedzić go, a najlepiej wspólnie spędzić czas.

Materiał pomocniczy Przyjaciel

(instrukcja) Odczytaj po kolei poniższe zdania i poproś uczestników zajęć, aby zajęli stanowisko – zgadzam się/nie zgadzam się:

  • podniesienie ręki lub przejście na jedną stronę sali (lekcja stacjonarna)
  • funkcja „podnieś rękę” (lekcja zdalna).

Poproś uczniów o krótkie uzasadnienie swoich wyborów.

Ważne!Powiedz, że wszystkie odpowiedzi są dobre, ponieważ każdy ma prawo do własnej opinii.

Zdania:

1. Można mieć tylko jednego prawdziwego przyjaciela.

2. Przyjaciel zawsze ma dla nas czas.

3. Przyjaciele rozumieją się bez słów.

4. Przyjaciel w sieci nie jest prawdziwym przyjacielem.

5. Przyjaciele nigdy się nie kłócą.

6. Przyjaźń jest na całe życie.

7. Prawdziwi przyjaciele spotykają się codziennie.

Anna Kiełczewska
Autor

Anna Kiełczewska

Wychowawca, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, autorka licznych publikacji z zakresu wychowania, pedagogiki i psychologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w szkołach polskich i holenderskich.

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...
Logo strony

Kontakt

Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

ul. Łotewska 9a

03-918 Warszawa

Obserwuj nas

Ostatnie numery

Copyright 2025 © Wszelkie prawa zastrzeżone