Logo strony

Wyrok WSA: Odwołanie dyrektora instytucji kultury z powodu niedotrzymania obowiązków statystycznych i umowy

Mariusz KusionMariusz Kusion
16.12.2024
Aktualny

Wyrok WSA: Odwołanie dyrektora instytucji kultury z powodu niedotrzymania obowiązków statystycznych i umowy
Przedstawiamy najnowsze orzeczenie sądu administracyjnego wydane w sprawie odwołanego dyrektora instytucji kultury. Sprawdź, jakie wnioski z niego wypływają i jakich błędów powinien unikać dyrektor. Wyrok z 23 maja 2024 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 154/24).

Dyrektor Biblioteki – Gminnego Centrum Kultury w P. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na akt odwołania go ze stanowiska przez wójta.

Podstawą odwołania dyrektora był art. 15 ust. 6 pkt 3 i 4 uodk, czyli:

  • naruszenie przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem;
  • odstąpienie od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji (o której mowa w art. 15 ust. 5 ustawy).

Wójt stwierdził bowiem, że dyrektor Biblioteki

nie zrealizował w wymaganym terminie obowiązków prawnych

czyli sprawozdawczości dla Głównego Urzędu Statystycznego (brak złożenia sprawozdania Z-05 – z popytu na pracę) oraz sprawozdania z działalności biblioteki do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, jako podmiotu nadzoru merytorycznego. Niezłożenie w terminie ww. sprawozdań stanowi naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 773) oraz statutu biblioteki.

naruszył wiele zobowiązań wynikających z umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Biblioteki, które polegały na:

  • braku wskazania w okresie czerwiec – listopad 2023 r. osoby w granicach udzielonego jej upoważnienia do zastępowania podczas nieobecności dyrektora lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków,
  • nieracjonalnej gospodarce finansowej oraz braku wzrostu samofinansowania się jednostki,
  • nieprzekazaniu organizatorowi kopii wyników kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w P.,
  • nieprowadzeniu obowiązkowej ewidencji czasu pracy pracowników w okresie czerwiec – wrzesień 2023 r.,
  • braku realizacji projektów w zakresie kultury z udziałem pozyskiwanych środków zewnętrznych tj. pisanie projektów, realizacja i rozliczanie,
  • braku dbałości o majątek jednostki oraz gminy, udostępnianiu wyposażenia osobom nieuprawnionym bez kontroli. W obiekcie panuje nieporządek i nie został on przygotowany na zarządzoną przez Wójta Gminy okresową inwentaryzację.
  • braku dbałości o bezpieczeństwo dzieci – prowadzenie zajęć w budynku GCK w trakcie prac remontowo – budowlanych.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że dyrektor instytucji kultury wyłoniony został w drodze konkursu, o którym mowa w art. 16 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie miał więc zastosowania w tej sprawie rygor dotyczący zasięgnięcia opinii:

  • związków zawodowych działających w tej instytucji kultury, jak również
  • stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

Odwołanie dyrektora instytucji kultury – argumenty odwołanego dyrektora

Dyrektor wyjaśniał, że złożenie sprawozdań statystycznych po terminie nie wiąże się z żadnym konsekwencjami. Ponadto złożenie tych sprawozdań po terminie wynikało z okoliczności, w jakich dyrektor objął stanowisko, bo wszystkie dokumenty oraz mienie zostały mu przekazane bez sporządzenia spisu czy protokołu zdawczo-odbiorczego. Nie było również osoby, która wprowadziłaby skarżącego w jego obowiązki, co skutkowało dłuższym okresem koniecznym do zapoznania się z obowiązkami.

Odnosząc się do zarzutu braku złożenia we właściwym terminie sprawozdania z działalności Biblioteki do Książnicy Pomorskiej skarżący wskazał, że informacja o takim obowiązku wpłynęła do Biblioteki, kiedy skarżący przebywał na zwolnieniu lekarskim, a po powrocie do pracy dyrektor nie został poinformowany o konieczności złożenia takiego sprawozdania.

Skarżący nie zgodził się również z zarzutem dotyczącym braku wskazania pomiędzy czerwcem a listopadem 2023 r. osoby uprawnionej do zastępowania go podczas nieobecności. Miał podejmować próby wskazania takich osób, ale pracownicy nie wyrażali zgody. Dopiero 1 grudnia 2023 r. upoważnił pracownika w drodze zarządzenia do zastępowania siebie.

Skarżący nie zgodził się także z zarzutem braku wzrostu samofinansowania się jednostki wskazując, że organizował imprezy, którego koszt wyniósł poniżej posiadanych środków, co pozwoliło na oszczędności. Ponadto skarżący wynajmował pomieszczenia w celu organizacji imprez okolicznościowych, a uzyskane z tego tytułu pieniądze były należycie udokumentowane i przekazane na konto instytucji.

Skarżący przyznał, że nie przekazał organizatorowi kopii wyników kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w P., ale bezpośrednio po kontroli poinformował go o braku stwierdzenia nieprawidłowości.

Dyrektor nie zgodził się również z zarzutami braku dbałości o majątek jednostki i gminy oraz udostępniania mienia osobom nieuprawnionym (wójt nie podał żadnych dowodów), ani z zarzutem o braku dbałości o bezpieczeństwo dzieci (gdy odbywały się zajęcia, nie prowadzono żadnych prac remontowo – budowlanych, które mogłyby stanowić zagrożenie. Zostało to potwierdzone w protokole pokontrolnym SANEPID-u z 28 sierpnia 2023 r., będącego wynikiem kontroli przeprowadzonej w dniu, w którym odbywały się zajęcia).

Odwołanie dyrektora instytucji kultury – sąd przyznał rację wójtowi

Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie dowiódł, że wójt miał podstawy do odwołania dyrektora ze stanowiska, choć nie wszystkie zarzuty postawione skarżącemu okazały się zasadne. Mowa o zarzutach: braku realizacji projektów w zakresie kultury z udziałem pozyskiwanych środków zewnętrznych tj. pisanie projektów, realizacja i rozliczanie, braku dbałości o majątek jednostki oraz gminy, udostępnianiu wyposażenia osobom nieuprawnionym bez kontroli, panującego w obiekcie nieporządku oraz braku dbałości o bezpieczeństwo dzieci. Jaka nauka płynie z opisanej sytuacji?

Konsekwencje wyroku dla instytucji kultury Sąd podtrzymał w orzeczeniu utrwaloną od dawna linię i przyjął, że z treści art. 15 ust. 6 pkt 3 ustawy wynika, że:

  • dla odwołania dyrektora instytucji kultury wystarczające jest każde naruszenie prawa związane z zajmowanym stanowiskiem;
  • naruszenie prawa nie musi mieć charakteru rażącego bądź istotnego;
  • nie jest też wymagana wielość popełnionych naruszeń;
  • osoba pełniąca funkcję kierowniczą ponosi zwiększoną odpowiedzialność związaną z kierowaniem daną jednostką i naruszenie prawa może być podstawą do jej odwołania;
  • na zasadność odwołania nie ma wpływu to, że część stawianych skarżącemu zarzutów nie została należycie uargumentowana przez wójta.
Mariusz Kusion
Autor

Mariusz Kusion

prawnik, trener nauki, publicysta

Słowa Kluczowe

Słowa kluczowe

Loading...
Loading...