Dyrektor Biblioteki – Gminnego Centrum Kultury w P. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na akt odwołania go ze stanowiska przez wójta.
Podstawą odwołania dyrektora był art. 15 ust. 6 pkt 3 i 4 uodk, czyli:
Wójt stwierdził bowiem, że dyrektor Biblioteki
nie zrealizował w wymaganym terminie obowiązków prawnych | czyli sprawozdawczości dla Głównego Urzędu Statystycznego (brak złożenia sprawozdania Z-05 – z popytu na pracę) oraz sprawozdania z działalności biblioteki do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, jako podmiotu nadzoru merytorycznego. Niezłożenie w terminie ww. sprawozdań stanowi naruszenie art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 773) oraz statutu biblioteki. |
naruszył wiele zobowiązań wynikających z umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Biblioteki, które polegały na: |
|
Trzeba przy tym zaznaczyć, że dyrektor instytucji kultury wyłoniony został w drodze konkursu, o którym mowa w art. 16 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie miał więc zastosowania w tej sprawie rygor dotyczący zasięgnięcia opinii:
Dyrektor wyjaśniał, że złożenie sprawozdań statystycznych po terminie nie wiąże się z żadnym konsekwencjami. Ponadto złożenie tych sprawozdań po terminie wynikało z okoliczności, w jakich dyrektor objął stanowisko, bo wszystkie dokumenty oraz mienie zostały mu przekazane bez sporządzenia spisu czy protokołu zdawczo-odbiorczego. Nie było również osoby, która wprowadziłaby skarżącego w jego obowiązki, co skutkowało dłuższym okresem koniecznym do zapoznania się z obowiązkami.
Odnosząc się do zarzutu braku złożenia we właściwym terminie sprawozdania z działalności Biblioteki do Książnicy Pomorskiej skarżący wskazał, że informacja o takim obowiązku wpłynęła do Biblioteki, kiedy skarżący przebywał na zwolnieniu lekarskim, a po powrocie do pracy dyrektor nie został poinformowany o konieczności złożenia takiego sprawozdania.
Skarżący nie zgodził się również z zarzutem dotyczącym braku wskazania pomiędzy czerwcem a listopadem 2023 r. osoby uprawnionej do zastępowania go podczas nieobecności. Miał podejmować próby wskazania takich osób, ale pracownicy nie wyrażali zgody. Dopiero 1 grudnia 2023 r. upoważnił pracownika w drodze zarządzenia do zastępowania siebie.
Skarżący nie zgodził się także z zarzutem braku wzrostu samofinansowania się jednostki wskazując, że organizował imprezy, którego koszt wyniósł poniżej posiadanych środków, co pozwoliło na oszczędności. Ponadto skarżący wynajmował pomieszczenia w celu organizacji imprez okolicznościowych, a uzyskane z tego tytułu pieniądze były należycie udokumentowane i przekazane na konto instytucji.
Skarżący przyznał, że nie przekazał organizatorowi kopii wyników kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w P., ale bezpośrednio po kontroli poinformował go o braku stwierdzenia nieprawidłowości.
Dyrektor nie zgodził się również z zarzutami braku dbałości o majątek jednostki i gminy oraz udostępniania mienia osobom nieuprawnionym (wójt nie podał żadnych dowodów), ani z zarzutem o braku dbałości o bezpieczeństwo dzieci (gdy odbywały się zajęcia, nie prowadzono żadnych prac remontowo – budowlanych, które mogłyby stanowić zagrożenie. Zostało to potwierdzone w protokole pokontrolnym SANEPID-u z 28 sierpnia 2023 r., będącego wynikiem kontroli przeprowadzonej w dniu, w którym odbywały się zajęcia).
Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie dowiódł, że wójt miał podstawy do odwołania dyrektora ze stanowiska, choć nie wszystkie zarzuty postawione skarżącemu okazały się zasadne. Mowa o zarzutach: braku realizacji projektów w zakresie kultury z udziałem pozyskiwanych środków zewnętrznych tj. pisanie projektów, realizacja i rozliczanie, braku dbałości o majątek jednostki oraz gminy, udostępnianiu wyposażenia osobom nieuprawnionym bez kontroli, panującego w obiekcie nieporządku oraz braku dbałości o bezpieczeństwo dzieci. Jaka nauka płynie z opisanej sytuacji?
Konsekwencje wyroku dla instytucji kultury Sąd podtrzymał w orzeczeniu utrwaloną od dawna linię i przyjął, że z treści art. 15 ust. 6 pkt 3 ustawy wynika, że:
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa