Współpraca biblioteki publicznej i szkoły to codzienność w wielu polskich miastach. Uczniowie biorą udział w lekcjach bibliotecznych i poszerzają swoją wiedzę o literaturze. Właśnie, czy w ramach lekcji bibliotecznych należy przedstawiać wyłącznie tematy związane z literaturą?Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jeżeli mówimy o przedszkolakach. W tej grupie wiekowej literatura jest dodatkiem do różnorodnych działań. Pojawia się co prawda jako motyw przewodni w postaci czytanych książek, prezentowanych wystąpień teatralnych. Jednym słowem jest kanwą do całych zajęć. W zajęciach pojawiają się jednak aktywności plastyczne, ruchowe, artystyczne dla dzieci.Im starsze dzieci, tym trudniej przekonać je do udziału w lekcjach bibliotecznych. Trudniejsze jest także przekonanie edukatorów, że warto przyjść do biblioteki. Poświęcić (choć bardzo nie lubię tego słowa, które używane jest w kontekście lekcji bibliotecznych) czas i wziąć udział z klasą w zajęciach.
A przecież biblioteka publiczna to nie tylko literatura. To szeroki zakres działań i możliwości do aktywnego spędzania czasu dla różnych grup odbiorców. To właśnie w tym miejscu powinniśmy szczególnie podkreślać, że biblioteka jest miejscem komplementarnym dla szkoły. W murach biblioteki mogą się przecież odbywać różnorodne zajęcia, które niekoniecznie muszą być realizowane przez bibliotekarzy. Dlaczego szkolne koło teatralne nie miałoby mieć próby w przestrzeni bibliotecznej?Koło dziennikarskie, które do swojego funkcjonowania potrzebuje komputerów, również może korzystać z czytelni internetowej. Tym bardziej że w modernizowanych bibliotekach pojawiają się osobne przestrzenie dla pracy indywidualnej i grupowej.
Z ebooka dowiesz się:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi consectetur deserunt error expedita illo iste, non odit quidem temporibus tenetur vero vitae voluptas voluptates?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus accusantium alias aspernatur aut blanditiis commodi
Nasza publikacja przeznaczona jest dla dyrektorów bibliotek, bibliotekarzy, pracowników archiwów i nauczycieli bibliotekarzy.
bibliotekarz z pasją do dzielenia się wiedzę i doświadczeniem, edukator, prelegent, autor ponad 300 artykułów w czasopismach specjalistycznych skupionych wokół tematu bibliotek i instytucji kultury. W swoich tekstach wskazuje na praktyczne aspekty wdrażania teoretycznych rozwiązań. Prowadzi szkolenia w całej Polsce jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Kujawsko-Pomorski Bibliotekarz Roku 2023
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa