Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa
[email protected]
Po co bibliotece gamifikacja – jak grywalizacja zwiększa zaangażowanie czytelników
Czy sztuczna inteligencja może pomóc w codziennej pracy nauczyciela bibliotekarza
Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w wynagrodzeniach dla autorów za wypożyczenia biblioteczne
Doświadczenia naukowe w bibliotece z wodą
W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.
Opanowanie przez człowieka umiejętności pisania było jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach ludzkość. Kolejnym było wynalezienie papieru, który umożliwiałby przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, a tym samym tworzenie kultury. Jaka jest historia papieru, dlaczego wytwarzany jest on z celulozy i dlaczego warto zbierać makulaturę? Biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym porozmawiać.
Czytaj więcej
Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.
Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez zabawę u uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Uczestnicy: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
Twórcze zajęcia dla mieszanych grup wiekowych przybliżające nietypowe zakątki naszego kraju. W podróży po alternatywnych szlakach dzieci poznają Polskę poprzez zabawę i współpracę. Uczestnicy: dzieci w wieku 7–12 lat
Młodzież żyje w dwóch równoległych światach: wirtualnym, który pełen jest twarzy o nieskazitelnej urodzie oraz rzeczywistym, w którym nie każdy jest piękny. Lekcja o szkodliwości stosowania filtrów upiększających pomoże uczniom wrócić do rzeczywistości i bardziej polubić własny wygląd. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz I–II szkoły ponadpodstawowej. Zajęcia można przeprowadzić z całą klasą lub w grupach: tylko z dziewczętami, tylko z chłopcami.
Podchody dla dzieci ze szkoły podstawowej, które łączą zabawę na świeżym powietrzu z promocją literatury i szeroko pojętej kultury. Dzięki ciekawej formule zajęć uczestnicy zdobywają i pogłębiają wiedzę w sposób aktywny i przyjemny. Uczestnicy: dzieci w wieku 7–12 lat
Przedstawiamy scenariusz zajęć z młodzieżą – Kamishibai w rękach uczniów jako narzędzie skutecznego komunikowania się i rozwijania kompetencji społecznych. W scenariuszu zajęć wykorzystano pomysł na otworzenie osobowości dzieci, rozwijanie poczucia sprawstwa i odpowiedzialności za siebie i innych za sprawą działań twórczych na kanwie papierowego teatru Kamishibai i książki obrazkowej „Trzeba będzie…”.